Z czym łączyć wrzosy w doniczce?

visibility2804 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Planujesz zakup nowych roślin do domu lub na balkon i nie wiesz, z czym łączyć wrzosy w doniczce? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, które pozwolą zadbać o domowy ogródek i stworzyć idealne kompozycje w pokojach i na tarasach.

Wrzosowe kompozycje jako ozdoba balkonów i pokoi

Wrzos zwyczajny to jedna z popularnych roślin wykorzystywanych do ozdoby balkonów, tarasów i pomieszczeń. Ten piękny krzew z drobnymi, jasnofioletowymi kwiatami obficie kwitnie od lipca aż do października. Jest też stosunkowo łatwy w uprawie. Nic więc dziwnego, że kompozycje z wrzosami cieszą się taką popularnością wśród miłośników roślin. Jeśli planujesz zakup wrzosów, pamiętaj, by zapewnić im odpowiednie środowisko wzrostu.

Jak zadbać o wrzosy w doniczkach?

Wrzos pospolity w doniczce, tak samo jak ten rosnący dziko na łąkach w całej Polsce, lubi miejsca dobrze nasłonecznione. Możesz zatem wybrać okna lub balkony zlokalizowane od południowej strony. Pamiętaj, by regularnie podlewać kwiaty miękką, odstaną wodą. Dzięki temu nie dopuścisz do przesuszenia bryły korzeniowej. Z drugiej strony, nie przelewaj wrzosów, ponieważ ich korzenie zaczną gnić. Najlepiej nawadniać je często, ale małą ilością wody.

Kluczową rolę odgrywa odpowiednie pH gleby. Aby Twoje wrzosy w doniczkach przed domem, na balkonie lub w pokoju dobrze rosły, zadbaj o kwaśny odczyn od 3,5 do 5,5 pH. Wrzos pospolity w doniczce powinien mieć odpowiednio przygotowane podłoże: kwaśne, przepuszczalne i próchniczne. Dobrym rozwiązaniem jest specjalnie przygotowana mieszanka z domieszką torfu kwaśnego, ziemi ogrodowej lub piasku.

Jak stworzyć kompozycje z wrzosów?

Wrzos w doniczce bardzo dobrze współgra z innymi kwiatami. Jeśli chcesz tworzyć wielobarwne kompozycje, które zachwycą domowników i gości, musisz wybrać rośliny rosnące w podobnym środowisku. Zastanów się również, jakie doniczki najbardziej pasują do Twojej przestrzeni. Dzięki temu cała aranżacja balkonu, salonu lub sypialni będzie tworzyła spójną całość. Z czym zatem łączyć wrzosy?

Rośliny wrzosowate

Idealne kompozycje z wrzosów tworzy większość roślin wrzosowatych, ponieważ mają podobne wymagania dotyczące warunków uprawy. Do kompozycji z wrzosami na balkon najlepiej wybrać:

  • - rododendrony,
  • - azalie,
  • - różaneczniki,
  • - żurawinę,
  • - kalmie.

Przepięknie prezentuje się również połączenie wrzosów w różnych odcieniach. Dzięki temu stworzysz na tarasie prawdziwy kobierzec barw. Pamiętaj, by do takich kompozycji wybrać odpowiednie doniczki ogrodowe, których lepiej nie wieszać na barierce, ponieważ są za ciężkie. Możesz za to postawić donice z kwiatami na tarasie.

Iglaki

Idealnym tłem dla wrzosów są małe iglaki w kolorze ciemnej zieleni. W połączeniu z drobnymi białymi lub jasnofioletowymi kwiatami tworzą bardzo interesujący i przyciągający uwagę kontrast. Kompozycja z wrzosem i iglakami pasuje zarówno na większe balkony, jak i do salonu. W takim wypadku sprawdzą się eleganckie i duże doniczki ceramiczne.

Cyklameny

Kolejna propozycja na wrzosy i kompozycje z nimi to cyklameny potocznie zwane fiołkami alpejskimi. Te piękne kwiaty, podobnie jak wrzosy, występują w wielu odcieniach. Dodatkowo ich liście w kolorze głębokiej zieleni fantastycznie współgrają z małymi listkami wrzosów. Takie połączenie sprawdzi się przede wszystkim w domu, w przestrzeni, gdzie potrzebne będą małe doniczki.

Kolorowe byliny

Piękne kompozycje z wrzosami na balkon tworzą byliny o kolorowych liściach. Są to rośliny stosunkowo małe, dlatego sprawdzą się niewielkich przestrzeniach. Możesz zatem wybrać plastikowe doniczki w różnych odcieniach, które dodatkowo uwydatniają piękne barwy kwiatów i liści.

Chryzantemy

Chryzantemy wykorzystuje się najczęściej na Święto Zmarłych, dlatego idealnie pasują do kompozycji z wrzosów na cmentarz. Te wytrzymałe rośliny z rodziny astrowatych dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne, dzięki czemu z powodzeniem stworzysz połączenie idealne. Chryzantemy kwitną dość długo, nawet późną jesienią, dlatego nadają się na kompozycje z wrzosami na balkon, gdy inne rośliny już przekwitły.

Wrzosowe kompozycje – podsumowanie

Wrzosy i kompozycje z nich stworzone bardzo dobrze wyglądają na balkonach. Wystarczy odpowiednio dobrać gatunki roślin, by cieszyć się ukwieconym tarasem nawet późną jesienią. Nasz sklep z doniczkami pomoże Ci wprowadzić gustowny nastrój za pomocą eleganckich osłonek i donic. Teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak puścić wodze fantazji i bawić się barwami kwiatów i liści.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December