Kompletny przewodnik o sansevierii: jak dbać, jaka doniczka, jak często podlewać

visibility2313 Wejścia person Wstawione przez: list W : Rośliny

Sansevieria – jak dbać o rośliny, by stanowiły prawdziwą ozdobę domowej dżungli. Każdy gatunek potrzebuje konkretnych warunków zapewniających prawidłowy wzrost i rozwój. Nie inaczej jest w przypadku sansevierii. W niniejszym wpisie dowiesz się, jaką ziemię lubi ta piękna roślina, czy lubi miejsca nasłonecznione oraz, co zrobić, by świetnie prezentowała się przez cały rok.

Sansevieria – charakterystyka

Sansevieria to roślina pochodząca z Afryki i gorących regionów Azji. Jej charakterystyczne liście sprawiają, że potocznie nazywana jest wężownicą, szablami lub językiem teściowej. W ostatnich latach gatunek ten stał się bardzo popularny, dlatego coraz częściej pojawia się na parapetach w domach, restauracjach, czy poczekalniach. Nic w tym dziwnego, w końcu wypielęgnowane okazy robią wspaniałe wrażenie i stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczeń.

Liście rośliny mają różne kształty. Mogą być płaskie, cylindryczne, ale zawsze są grube, najczęściej ciemnozielone. Niektóre gatunki są mają dodatkowe ozdoby w postaci jasnozielonych poprzecznych pasów ba∂ź żółtych brzegów. Sansevieria owocuje, wypuszczając czerwone lub pomarańczowe jagody.

/>

Odmiany i gatunki sansevierii

Istnieje wiele odmian sansevierii. W Polsce najczęściej spotyka się kilka gatunków. Są to:

  • - Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Roślina ma długie, płaskie i ostro zakończone liście, które kształtem przypominają miecze. W niektórych przypadkach brzegi liści mają żółtawy odcień.
  • - Sansevieria walcowata, zwana także cylindryczną (Sansevieria cylindrica). Niezwykle popularna roślina o liściach w kształcie szpikulców. Stożki są często zaplecione w warkocze, co daje bardzo ciekawy efekt. Najczęściej spotykane są odmiany: Patula, Wild, Skyline, Dragon Fingers, Mikado i Spaghetti. Jest to roślina, której nie wolno przycinać. W zależności od odmiany liście rosną prosto do góry lub rozchylają na boki.
  • - Sansevieria Cejlon (Dracaena zeylanica). W naturze występuje w Indiach, na Sri Lance, czy w Tajlandii i osiąga nawet 70 cm. W warunkach domowych jest nieco niższa. Ma płaskie, dość szerokie liście zakończone szpikulcem.
  • - Sansevieria bacularis, która w przeciwieństwie do swoich innych koleżanek owocuje, prezentując piękne białe kwiaty z liliowymi liniami.
  • - Sansevieria parva, której liście rozkładają się w formie pięknej rozety. To także roślina dająca białe kwiaty.

Jakie warunki lubi sansevieria?

Jak pielęgnować sansevierię? Wężownice to sukulenty, które w naturalnym środowisku rosną w miejscach mocno nasłonecznionych. Co więcej, jest to gatunek, który nie wymaga intensywnej pielęgnacji, co na pewno docenią osoby dopiero rozpoczynające kolekcjonowanie i dbanie o swoją dżunglę. Sansevierię mogą stać w miejscach o mocnym nasłonecznieniu. W przeciwieństwie do innych roślin lubią intensywne słońce, dlatego nadają się do ozdabiania parapetów okien wychodzących na południową stronę.

Jak często podlewać sansevierię? Sukulenty nie lubią nadmiernego przelewania. Najlepiej podlewać je co 8-10 dni w okresie letnim, a zimą nawet z trzytygodniowymi lub miesięcznymi przerwami. Nie musisz się obawiać, że przy takich odstępach roślina uschnie. Więc przeciwnie. Nadmierna wilgoć dość szybko sprawi, że korzenie będą gnić.

Jaką ziemię lubi sansevieria? Podobnie jak inne gatunki pustynne i stepowe rośliny te dobrze rosną w ciężkich i żyznych glebach. Dla uzyskania lepszego wzrostu można dodać kompost, piasek lub żwir. Świetne okazuje się specjalne podłoże do sukulentów wzbogacone dodatkowo o kamienie. Ziemia musi być przepuszczalna, mineralna. Warto także zwrócić uwagę na doniczki, w których posadzisz wybrane okazy. Ceramiczne stylowe donice z odpływem będą przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć.

Jak dbać o sansevierię – podumowanie

Sansevieria to piękna roślina z rodziny sukulentów, dlatego, podobnie jak kaktusy, nie lubi zbytniego przelewania. Nadaje się do jasnych pomieszczeń, gdzie docierają intensywne promienie słońca. Istnieje bardzo dużo odmian rośliny, które warto mieć w domu. Roślina nie potrzebuje intensywnej pielęgnacji, dlatego uprawa jest bardzo prosta. Czy nadaje się do domów z kotem. Czworonogi lubią podgryzać rośliny, a przy sansevierii mogą wystąpić podrażnienia powodujące wymioty i biegunki. Nie jest to roślina silnie trująca, jednak warto uważać.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o innych roślinach, sprawdź naszego bloga. A może potrzebujesz akcesoriów do pielęgnacji? Sklep z doniczkami HOAHOA to miejsce idealne dla każdego miłośnika kwiatów i roślin.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December