Skrzydłokwiat kwiat pokoju

visibility1343 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Skrzydłokwiat to roślina tropikalna z rodziny obrazkowatych, która pochodzi głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Roślina wymaga rozproszonego światła, dlatego w naturze rośnie na dnie tropikalnych lasów deszczowych, gdzie warunki dla niego są wprost idealne. W naszych domach nie wymaga szczególnej opieki. Dobrze odnajduje się w temperaturze pokojowej chociaż dobrze jest zapewnić mu zwiększoną wilgotność powietrza.

Skrzydłokwiat w białej donicy

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiaty to łatwe w uprawie rośliny doniczkowe. Pomimo tego, że są bardzo znane cieszą się dużą popularnością. Spotykane są często nie tylko w naszych domach, ale również w biurach i innych obiektach publicznych. Znając tajniki uprawy tych roślin warto je zaprosić do mieszkania nie tylko dlatego, że zachwycają swoją urodą, ale dodatkowo wpływają one doskonale na jakość powietrza. Znajdź odpowiednią doniczkę dla swojego skrzydłokwiatu! Skrzydłokwiat jest rośliną, która ma zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. W procesie fotosyntezy pobiera i rozkłada szkodliwe substancje takie jak benzen, ksylen, trichloroeten, formaldehyd i czad. Wchłania on również zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Z tego względu poleca się stawiać go w pomieszczeniach, w których często przebywamy takich jak salon czy kuchnia. Dobrze jest również umieścić go w sypialni, ponieważ dodatkowo wpływa on na zwiększenie wilgotności powietrza.

Roślina doniczkowa i jej dekoracyjne liście - czyli różne odmiany skrzydłokwiatu

Do najczęściej spotykanych w uprawie skrzydłokwiatów należą skrzydłokwiat kwiecisty i skrzydłokwiat Wallisa.

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum)

'Chopin '

Odmiana o krzaczastym szerokim pokroju. Osiąga do 60 cm wysokości i  szerokości. Kwitnie ładnie i ma lekko zielone kwiaty.

Spathiphyllum floribundum'Cupido Opal '

Niewielka odmiana dorastająca maksymalnie do 50 cm wysokości.  Ma bardzo ładny gęsty pokrój i kwitnie obficie przez cały rok.

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) 

'Sensation'

Bardzo wysoka odmiana dorastająca nawet do 1,8 metra wysokości. Jej liście i kwiaty są duże i okazałe.

 'Domino'

Ozdobą tej odmiany skrzydłokwiatu są dekoracyjne liście z biało - kremową wariegacją.

skrzydłokwiat cupid

Zasady uprawy i pielęgnacji skrzydłokwiatu

STANOWISKO - PÓŁCIEŃ

Z uwagi na naturalne miejsce występowania skrzydłokwiatu najlepszym stanowiskiem będzie miejsce półcieniste o rozproszonym świetle.   Unikajmy bezpośredniego nasłonecznienia, gdyż zbyt silne promienie słoneczne mogą spowodować oparzenie liści.
 Skrzydłolist

PRZEPUSZCZALNE PODŁOŻE

Podłoże przepuszczalne, z zawartością piasku i perlitu.  Ponadto na dnie doniczki należy zrobić drenaż usypując warstwę kamieni lub keramzytu. Dobrze też by w doniczce były otwory w dnie umożliwiające odpływ nadmiaru wody  tak jak w przypadku tej doniczki.

Skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się również w uprawie hydroponicznej. W dobrych centrach ogrodniczych znajdziesz odpowiednie doniczki i sprzęt do uprawy hydroponicznej.

NAWODNIENIE

Podlewanie skrzydłokwiatu powinno być częste ale umiarkowane. Należy regularnie podlewać  skrzydłokwiat odstaną wodą tak, by miał stale lekko wilgotne podłoże. Uważać należy na nadmiar wody, który może być przyczyną chorób grzybowych.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja skrzydłokwiatu opiera się głównie na utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia i wilgotności powietrza oraz  na nawożeniu. Aby skrzydłokwiat wytwarzał obficie charakterystyczne białe kwiaty  należy zadbać o dostarczenie mu odpowiedniej ilości składników pokarmowych. W okresie wzrostu zasilajmy roślinę raz w tygodniu płynnym nawozem wieloskładnikowym,  który spowoduje, że brak kwiatów pozostanie już tylko wspomnieniem. Jeżeli natomiast Twój skrzydłokwiat kwitnie ale ma zielone kwiaty rozwiązaniem również będzie zastosowanie nawozu. Najlepszy będzie taki do kwitnących roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat lubi wysoką wilgotność powietrza. W celu zapewnienia roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza należy ją regularnie zraszać miękką wodą.

By zapewnić liściom dobry dostęp światła i powietrza  przecierajmy je od czasu do czasu wilgotną ściereczką by pozbyć się zabrudzeń i kurzu.

ROZMNAŻANIE I PRZESADZANIE

Skrzydłokwiaty przesadzamy do większej doniczki w momencie, gdy  widzimy, że obecna doniczka stała się zbyt ciasna. Rozmnażanie  roślin odbywa się przez podział dużych, rozrośniętych okazów.

Przesadzanie Skrzydłokwiatu

Najczęstsze problemy w uprawie skrzydłokwiatów

 - Niedobór składników odżywczych objawiać się może na wiele sposobów.  Roślina do wzrostu wymaga przede wszystkim trzech głównych składników pokarmowych: azotu, potasu i fosforu. Gdy, któregoś z nich brakuje roślina marnieje. Do wzrostu masy zielonej czyli pędów i liści rośliny wymagają głównie azotu. Równomiernie blaknące liście oznaczać mogą niedobór tego składnika.  Fosfor odpowiada za plon czyli kwitnienie i owocowanie. Potas zaś wpływa na dobrą kondycję, odporność i zdrowy wzrost roślin. Jeżeli więc dziwisz się dlaczego Twój skrzydłokwiat nie kwitnie zaopatrz się w nawóz z większą ilością potasu i fosforu.

 - Brązowe końcówki liści pojawiają się w momencie gdy nasz skrzydłokwiat ma zbyt suche powietrze. Aby tego uniknąć należy zwiększyć wilgotność powietrza w obrębie rośliny. Częste zraszanie powinno załatwić sprawę.

 - Brązowe plamy pojawiające się na liściach skrzydłokwiatu mogą świadczyć o niewłaściwej temperaturze otoczenia - zwłaszcza o zbyt zimnym powietrzu i przeciągach. Innym powodem powstawania plam  jest przenawożenie rośliny lub długotrwałe podlewanie jej twardą i zimną wodą prosto z kranu. Gdy dostrzeżemy brązowe plamki na liściach skrzydłokwiatu warto zwrócić uwagę na to jak o nie dbamy i zmienić dawne nawyki.

 - Skrzydłokwiat więdnie. Jeżeli liście skrzydłokwiatu więdną jest to spowodowane zasuszeniem bryły korzeniowej. Roślinę jak najszybciej nawadniamy. W przypadku gdy podłoże jest mocno wyschnięte doniczkę należy zanurzyć w wodzie aż do całkowitego  nasiąknięcia gleby.

 - Czarne liście u skrzydłokwiatu to oznaka zalanego podłoża i duszących się korzeni. Zbyt obfite podlewanie sprawia, że podłoże staje się mokre i ciężkie, co powoduje, że korzenie nie mogą swobodnie oddychać. Roślinę taką należy przesadzić do suchego świeżego podłoża usuwając przy tym martwe i zgniłe korzenie. Zaleca się również wykonanie oprysku środkiem grzybobójczym w celu uniknięcia chorób.

 - Plamistość liści to choroba grzybowa objawiająca się  ciemnobrązowymi plamami z jasną obwódką. Plamy pojawiają się na liściach i mogą mieć również formę okrągłą, wodnistą i jasnobrązową  - wtedy mamy do czynienia z pierścieniową plamistością liści.  By zapobiec wystąpieniu tej choroby na naszym skrzydłokwiecie należy dbać o jego optymalne nawodnienie. W przypadku gdy choroba zaatakowała już naszą roślinę porażone liście usuwamy, a całą roślinę opryskujemy preparatem grzybobójczym.

 - Szkodniki. Jeżeli zapewnimy naszym roślinom optymalne warunki i będziemy pamiętać o nawożeniu istnieje większe prawdopodobieństwo uniknięcia niechcianych gości. Okres letni jest jednak czasem kiedy również owady są we wzmożonym okresie wzrostu. Na skrzydłokwiatach najczęściej występują takie szkodniki jak: przędziorki, mszyce, wciornastki i rzadziej miseczniki, tarczniki czy wełnowce.

 - Żółte liście skrzydłokwiatu mogą być oznaką zbyt jasnego stanowiska. Roślinę należy przestawić w miejsce ze światłem rozproszonym. Jeśli liście żółkną i na spodzie liści widoczna jest drobna pajęczynka, to znak, że roślinę zaatakował przędziorek.

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś skrzydłokwiatu, nie ma powodów do obaw. Są to łatwe rośliny do uprawy i dodają wiele piękna do każdego domu lub biura. Przy odrobinie światła i wody, Twoje nowe rośliny będą kwitły i wniosą piękno do Twojej przestrzeni.   Nie tylko są urocze do oglądania, ale również pomagają poprawić jakość powietrza w Twoim otoczeniu. Na co więc czekasz? Dodaj skrzydłokwiat do swojej kolekcji już dziś!


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December