Pilea – poradnik pielęgnacji dla miłośników roślin doniczkowych

visibility1783 Wejścia person Wstawione przez: list W : Rośliny

Pilea podbiła polskie parapety! Ta piękna roślina to jeden z najczęściej wybieranych gatunków do domowej dżungli. Jak powinna przebiegać pielęgnacja pilei powszechnie zwanej pieniążkiem? Jeśli chcesz, by Twoje okazy rozrastały się w prawidłowy sposób, sprawdź, jakie warunki zapewnić roślinie.

Pilea – co to za roślina?

Pilea, a dokładniej Peperomioides Pilea, to roślina pierwotnie występująca w Chinach. Dziś można ją spotkać w wielu rejonach, przede wszystkim w Skandynawii, tropikach, Australii, czy Europie Środkowej. To właśnie w naszym regionie popularny pieniążek cieszy się dużą popularnością. Aktualnie można wyróżnić aż 600 odmian pilei, a najpopularniejszą jest Pilea peperomiowata z charakterystycznymi okrągłymi listkami na długich łodygach.

W polskich domach często pojawia się także Pilea Kadiera. Jej owalne liście są pokryte srebrnymi plamkami. Roślina jest bardzo rozłożysta. Obfite i szybko rosnące rozgałęzienia tworzą ładne krzaczki na parapecie. Inną, równie ciekawą odmianą, jest Pilea Peruwiańska z ciemnozielonymi owłosionymi listkami.

Pilea – pielęgnacja

Niezależnie od tego, jaki kwiat pojawi się na Twoim parapecie, musisz dowiedzieć się, jak go pielęgnować. Niektóre okazy potrzebują wilgotnego i zacienionego środowiska, podczas gdy inne będą rosły tylko przy dużym nasłonecznieniu. Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja pilei?

Pilea lubi jasne stanowiska, przy czym światło powinno być rozproszone. Bezpośrednie wystawienie na południowe intensywne promienie może źle wpływać na rośliny. Dlatego najlepiej postawić ją na parapetach po wschodniej stronie domu lub mieszkania o temperaturze pokojowej. Pieniążek bardzo nie lubi przeciągów, przez które bardzo często gubi liście.

A jaką ziemię wybrać przy uprawie pilei? W tym wypadku sprawdzi się żyzne podłoże. Dobrym rozwiązaniem okaże się uniwersalna ziemia do kwiatów. Aby zwiększyć nawilżenie, możesz dodać piasek. Na dnie doniczki umieść specjalną warstwę drenażową (może to być keramzyt lub żwir).

Podlewanie

Pieniążek nie lubi, gdy wody w doniczce jest zbyt dużo. O wiele lepiej radzi sobie, gdy podłoże jest lekko przesuszone. Dobrą praktyką jest zraszanie rośliny. Latem podlewaj pileę co 2, 3 dni. Pilnuj przy tym, żeby na podstawce nie gromadziła się woda. W okresie zimowym należy ograniczyć nawadnianie, ale nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia.

Nawożenie

Jeśli chcesz wspomóc wzrost rośliny, używaj mocno rozcieńczonych nawozów do kaktusów, sukulentów bądź storczyków. Preparaty tego typu aplikuj raz w miesiącu, ale nie częściej.

Rozmnażanie

Marzy Ci się cały parapet w pieniążkach? A może chcesz obdarować kogoś rośliną? Możesz samodzielnie rozmnożyć pileę, ale pamiętaj, że roślina nie lubi częstego przesadzania. Wystarczy, że jedną gałązkę potrzymasz w wodzie aż do rozwinięcia się systemu korzeniowego. W tym momencie możesz ją przesadzić, przy czym doniczki ceramiczne do domu nie powinny być bardzo duże. Pilea woli mniejsze pojemniki.

Czy pilea może chorować?

Kolejna kwestia, która warto omówić, to: pilea – choroby. Niestety zdarza się, że przy zbyt suchym powietrzu na roślinie pojawiają się pasożyty: wełnowce, mszyce i przędziorki. Dlatego dużą rolę odgrywa zraszanie liści. Co więcej, przy zbyt częstym i intensywnym podlewaniu mogą pojawić się choroby grzybicze. Dochodzi wtedy do obumierania korzeni, co w konsekwencji bezpowrotnie niszczy roślinę.

Czy pilea jest trująca?

Czy pilea to dobre rozwiązanie do domu ze zwierzętami? Niektóre okazy są trujące i mogą mocno zagrozić ukochanym, czworonożnym przyjaciołom. Na szczęście nie dotyczy to pieniążka. Roślina jest całkowicie bezpieczna i można ją uprawiać nawet w obecności ciekawskich psów i kotów.

Jak pielęgnować pileę – podsumowanie

Pilea to piękna roślina bardzo prosta w uprawie. Można ją bez problemu hodować w domu ze zwierzętami. Lubi lekko wilgotne podłoże, ale niezbyt dobrze znosi intensywne podlewanie. Bardzo dobrze czuje się na stanowisku z rozproszonym światłem. Jeśli chcesz, by Twoja roślina zdrowo rosła, możesz używać uniwersalnych nawozów. Pamiętaj przy tym, by dobrać eleganckie donice stylowe średnich rozmiarów. Nasz sklep z doniczkami oferuje różne warianty, dzięki czemu znajdziesz model idealnie pasujący do Twojego domu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December