Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa

visibility6850 Wejścia person Wstawione przez: list W : Rośliny

Boom na rośliny w domu nie mija! Coraz więcej osób tworzy w pokojach mini dżungle. To świetny sposób, by wprowadzić do pomieszczeń przytulną atmosferę. Jednym z popularniejszych okazów jest peperomia i jej odmiany, których jest aż 1000! Nie jest to najłatwiejsza roślina do uprawy, jednak jeśli przestrzega się najważniejszych zasad, można spodziewać się pięknych rezultatów. Jak dbać o peperomię?

Najpopularniejsze domowe odmiany peperomii

Peperomia bardzo często pojawia się na domowych parapetach. Nic w tym dziwnego, w końcu jej wygląd cieszy oko. Jednak nie wszystkie odmiany nadają się do domowej uprawy, jako rośliny doniczkowe. W warunkach domowych najczęściej spotykane są:

  • - Peperomia srebrzysta (Peperomia eargyreia). Ma duże, szerokie, piękne ciemnozielone liście ze srebrnymi pasami, które pięknie mienią się w słońcu. Osiąga około 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Cała roślina tworzy zwartą kępę. Co więcej, jej pędy i ogonki liści mają czerwony kolor, który pięknie kontrastuje z liśćmi.
  • - Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata). To bylina, która osiąga maksymalnie 15 cm wysokości. Ma mięsiste, ciemne liście w kolorze głębokiej zieleni. Ich struktura jest mocno pomarszczona. Roślina kwitnie, a jej kwiaty są białe, podłużne i wyrastają na grubych pędach. Niektóre odmiany tej rośliny mają fioletowe liście.
  • - Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia). To większa roślina od wymienionych wyżej okazów. Osiąga nawet 30 cm wysokości. Jej liście mają jasnozielony odcień. Są owalne i błyszczące.
  • - Peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia). Ma gładkie, woskowate i mięsiste liście o zielonej barwie. Istnieją różne odmiany tego gatunku, niektóre z nich mają ciekawe warianty, np. peperomia magnoliolistna Variegata zachwyca pięknymi kremowo-zielonymi barwami, a peperomia magnoliolistna Green and Gold ma liście z niezwykłymi kremowo-złotymi wzorami na środku.

Uprawa peperomii

Peperomia to roślina naturalnie występująca w strefie tropikalnej, dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać. Najlepiej czuje się w przestrzeniach wilgotnych, dlatego śmiało możesz ją postawić w łazience, czy kuchni. Jaką ziemię lubi peperomia? Podłoże powinno być przepuszczalne. Przede wszystkim należy pamiętać, że nadmiar wody nie jest czymś, za co podziękuje Ci roślina, ponieważ prowadzi do gnicia pędów i korzeni, a także do rozwoju chorób grzybowych. Większość odmian ma mięsiste liście, które magazynują wodę.

Dlatego podlewaj ją tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha (ale nie za sucha!), latem raz na tydzień, a zimą co 2-3 tygodnie. Woda, którą wykorzystasz, powinna odstać co najmniej jeden dzień w temperaturze pokojowej. Dobrym sposobem jest włożenie doniczki z peperomią do pojemnika z wodą lub nalanie jej do podstawki. Nigdy nie podlewaj rośliny bezpośrednio do doniczki. A co z nasłonecznieniem? Peperomia lubi słońce, ale niezbyt mocne, bardziej umiarkowane, dlatego lepiej nie stawiać ich na południowej stronie mieszkania. Zbyt ciemne przestrzenie też nie są dobrym rozwiązaniem.

Upraw i pielęgnacja peperomii – podsumowanie

Zadbana peperomia to największa ozdoba domowych parapetów. Rośliny kochają wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto je zraszać (zwłaszcza w miejscach o suchym powietrzu). Jej błyszczące liście magazynują wodę, dlatego nie musisz często podlewać rośliny. Najlepsze stanowisko dla peperomii wyróżnia się umiarkowanym nasłonecznieniem. Do ich uprawy najlepsze będą doniczki ceramiczne z dziurką i podstawką lub osłonki, które można wyjąć z dekoracyjnego opakowania i z łatwością podlać. Pamiętaj, by w okresie od marca do października nawozić roślinę, używając uniwersalnych nawozów do roślin doniczkowych.

Szukasz roślin do domu lub akcesoriów ułatwiających uprawę domowej dżungli? Nasz sklep z doniczkami to miejsce, które pozwoli Ci zadbać o ukochane okazy. Sprawdź nasz asortyment i zadbaj o swoje rośliny.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December