Palmy doniczkowe modnym elementem wystroju wnętrz

visibility646 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Rodzaje palm doniczkowych

Palmy doniczkowe to szeroka grupa roślin  z rodziny arekowatych, w skład której wchodzą jednoliścienne rośliny drzewiaste. Występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej, a niektóre gatunki rosną również w strefie klimatu umiarkowanego.  Palmy charakteryzują się okazałym pióropuszem liści umieszczonym na szczycie pędu i żywozielonym ubarwieniem. Z pewnością są to rośliny, które przypadną do gustu wielbicielom tropikalnych klimatów.

chamaedorea elegans w donicy

Oto najpiękniejsze i najpopularniejsze  palmy doniczkowe.

Palma kokosowa (Cocos nucifera) czyli kokos właściwy

Palma kokosowa jest atrakcyjną ozdobą nowoczesnych wnętrz. W uprawie domowej dorasta do ok. 3 metrów wysokości dlatego należy zapewnić jej sporo miejsca. Szczególnie chętnie uprawiane są młode egzemplarze, których liście wyrastają z orzecha posadzonego połowicznie w podłożu. Początkowo  mają one kształt rybiego ogona, a wraz ze wzrostem roślina rozwija pierzaste liście.

Palma koralowa (Chamaedorea elegans)

Palma koralowa charakteryzuje się gęstym pióropuszem, pierzastych, jasnozielonych liści, które prezentują się niezwykle efektownie. Wzrost rośliny jest powolny- rocznie wypuszcza 2-3 liście. Nie jest to jednak wadą, gdyż oznacza to brak częstej konieczności przesadzania rośliny. Palma chamedora zdecydowanie zasługuje na wyeksponowanie jej w równie eleganckiej doniczce.

Daktylowiec kanaryjski,  palma kanaryjska (Phoenix canariensis), oraz

Daktylowiec właściwy, palma daktylowa(Phoenix dactylifera)

daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec jest już od dawna jedną z najczęściej uprawianych palm w pomieszczeniach. Świetnie sobie radzi w warunkach domowych, gdzie rośnie dosyć wolno. Z wiekiem natomiast potrzebuje więcej miejsca, gdyż staje się wyższy i bardziej rozłożysty. Roślina idealnie sprawdzi się w przestronnych wnętrzach oraz w oranżeriach.

Palma orzechowa (Caryota mitis)

Ciekawa palma uwielbiająca wysoką wilgotność powietrza doskonale nada się do umieszczenia w widnej łazience. Z uwagi na oryginalny wygląd liści zwana jest rybim ogonem. Liście rośliny są podwójnie pierzastozłożone, odcinki liściowe trójkątne, postrzępione na końcach.

Palma biczowa, rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

Ta łatwa w uprawie palma doniczkowa nadaje się do półcienia. Nie znosi bezpośredniego słońca dlatego idealnie sprawdzi się w uprawie domowej.  Palma ma ciemnozielone, błyszczące i wachlarzowate liście, które osadzone są na smukłych ogonkach. Jest to również jedyna palma, którą można formować na bonsai.

Kencja (Howea forsteriana)

To kolejna palma łatwa w uprawie.  Wymaga stale wilgotnego podłoża i półcienistego stanowiska. Posiada pierzaste, długie liście o ciemnozielonej barwie, które nadają jej bardzo egzotycznego wyglądu. Doskonale odnajdzie się umieszczona w dużej ceramicznej donicy postawiona w przestronnym salonie

Palma areka (Chrysalidocarpus syn. Areca)

areca dypsis

Areka rośnie szybko jak na przedstawiciela rodziny arekowate. Wytwarza duże,pierzaste i soczyście zielone liście osadzone na długich, wyrastających z ziemi łodygach. Na początku liście palmy rosną wprost do góry, a później wyginają się w łuk.

Rzadką i ciekawą odmianą z rodziny arekowatych jest palma czerwona. Jest ona trudno dostępna, a w sprzedaży można spotkać jedynie jej nasiona. Jej liście są żywozielone, a cechą charakterystyczną są czerwone pędy.

Tajniki uprawy palmy doniczkowej

Pielęgnacja palmy doniczkowej nie należy do najprostszych. Z uwagi na egzotyczne warunki środowiska w jakich naturalnie występuje większość palm trzeba zwracać szczególna uwagę na odpowiednie podlewanie palmy i nie dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań. Zapominalstwo może skutkować osłabieniem, przysychaniem liści czy nawet śmiercią rośliny.

Uprawa palmy doniczkowej w warunkach domowych nie jest jednak niemożliwa. Pamiętać należy o kilku podstawowych zasadach, a roślina odwdzięczy się nam pięknym pióropuszem ciemnozielonych liści.

PODLEWANIE PALMY

Chociaż wymagania poszczególnych gatunków palm mogą być nieco zróżnicowane to o czym na pewno należy pamiętać to odpowiednie nawodnienie. Część palm wymaga  bardzo obfitego podlewania, inne podlewamy mniej nie zapominając o regularności. Palmy najlepiej rosną kiedy mają stale wilgotne podłoże - są to rośliny doniczkowe wrażliwe za równo na przelanie jak i przesychanie bryły korzeniowej.

Jeżeli chcesz by Twoja palma pięknie rosła i zdobiła mieszkanie pierzastymi liśćmi uważaj na nadmiar wody i pamiętaj by ziemia była stale lekko wilgotna. Niezbędna będzie również odpowiednia doniczka z otworami odpływowymi w dnie.

liście howea

STANOWISKO

Niektóre palmy doniczkowe idealnie będą czuły się w bezpośrednim nasłonecznieniu, inne zaś znoszą półcień.  Zorientuj się więc jakie rodzaje palm doniczkowych posiadasz w swojej kolekcji by zapewnić im możliwie najlepsze stanowisko. Doskonałym wyborem dla większości gatunków palm będzie jasne miejsce z dużą ilością rozproszonego światła.

Pielęgnacja palm doniczkowych to również zapewnienie im odpowiedniej wilgotności powietrza (min. 50-60%). Możesz to zrobić poprzez regularne zraszanie liści oraz umieszczenie w okolicy roślin naczynek z wodą i keramzytem. Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie nawilżacza powietrza, który zapewni odpowiednio wilgotne powietrze.

W warunkach naturalnych występowania palm panuje klimat nie przekraczający temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Palmy są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego udają się w uprawie domowej. Latem  palmy możesz wystawić na balkon lub do ogrodu, jednak nie zapomnij  by na zimę schować je do środka. Jeżeli zastanawiasz w jakich doniczkach umieścić duże palmy koniecznie sprawdź ekologiczne kwietniki KARO.  Na spodzie posiadają kółka, które umożliwia bezproblemowe przemieszczanie roślin.

PODŁOŻE

Podłoże palm powinno być żyzne, bogate w składniki odżywcze. Może być to dobrej jakości podłoże uniwersalne z dodatkiem ziemi liściowej i składników rozluźniających takich jak keramzyt, perlit, włókno i chipsy kokosowe. Ważne jest by było przepuszczalne i nie trzymało zbyt długo wody, ani za szybko nie przesychało (bryła korzeniowa powinna być stale lekko wilgotna).  Doskonałym rozwiązaniem będzie również umieszczenie kamieni lub keramzytu na dnie doniczki w celu stworzenia drenażu. Sprawdź jakiej doniczki potrzebuje Twoja palma.

Palma doniczkowa w architekturze wnętrz

W dekoracji nowoczesnych wnętrz mieszkań i biur często spotyka się duże okazy roślin. Popularne są zwłaszcza palmy, które tworzą geste pióropusze liści. Ciekawe są również palmy doniczkowe o wachlarzowatych liściach, które wprowadzają do wnętrz egzotyczny klimat.

palma w donicy jako dekoracja wnętrz

Najczęściej spotykana w centrach i sklepach ogrodniczych jest palma doniczkowa kokosowa, Chamaedorea oraz Howea forsteriana charakteryzujące się bujnym wzrostem i przepiękną zielenią liści.  Rośliny te idealnie nadają się do większych, jasnych przestrzeni gdzie idealnie podkreślą walory pomieszczenia.

Liście palm są z pewnością  ozdobnym elementem całej rośliny, a całość kompozycji podkreśli   odpowiednio dobrana doniczka. W tym wypadku najlepsze okazać mogą się doniczki ceramiczne, które stabilnie utrzymają dużą, pokaźną roślinę. Jeżeli lubisz nietuzinkowe dodatki wnętrzarskie Twoją uwagę zwrócą ręcznie robione donice, które będą dodatkową, oryginalną ozdoba w Twoim  mieszkaniu!

Kto nie jest zakochany w liściach palmy? Pokaźne żywozielone kępy liści doskonale odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Postawione samodzielnie podkreślą piękno przestrzeni, a umieszczone w towarzystwie innych roślin pomogą stworzyć domową dżunglę. Jeżeli jeszcze nie posiadasz tej rośliny w swojej kolekcji to najwyższa pora by palma  na stałe zadomowiła się w Twoim mieszkaniu!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December