Monstera deliciosa mieszkanka domowej dżungli

visibility423 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) jest to silnie rosnące zielone pnącze o dekoracyjnych liściach. W środowisku naturalnym można ją spotkać w Ameryce Środkowej, gdzie w lasach tropikalnych pnie się po drzewach. W Polsce hodowana jest jako roślina doniczkowa, której ozdobą są duże liście, które wraz ze wzrostem stają się powcinane i dziurkowane.
 

Monstera w naturalnym środowisku

Liście monstery wnętrzarskim hitem

W ostatnim czasie kwiaty doniczkowe bardzo zyskały na popularności. A jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych kwiatów jest Monstera deliciosa. Uwielbiana jest ona nie tylko ze względu na swoje duże liście posiadające dziurki i wcięcia, ale również za łatwość w uprawie i bezproblemowość. Dostępne są jeszcze inne odmiany monstery takie jak monstera adansonii czyli tzw. Monkey Mask, jednak to liście monstery dziurawej podbiły designerskie wnętrza i rynek projektantów.

kwiat monstery w sypialni
 
Młode liście monstery nie posiadają charakterystycznych wcięć ani dziur dlatego ludzie chętniej wybierają dużą sadzonkę monstery, jednak szybki wzrost tej rośliny sprawia, że w zawrotnym tempie wypuszcza ona nowe liście i pnie się do góry. Z tego tytułu do niewielkich wnętrz poleca się małe rośliny, by dłużej móc się cieszyć ich urodą.

Kiedy mamy już wybrane okazy roślinne przyszła pora na wybór doniczek. Ta uniwersalna, modna roślina pasuje do każdego wnętrza dlatego tutaj możemy zaszaleć. Doniczki dobieramy w zależności od wnętrza i sposobu w jaki zostało urządzone. I tak dużą monsterę posiadającą już dziury w liściach możemy umieścić w plecionej z wikliny dużej donicy. Takie zestawienie spotykane jest we wnętrzach w stylu rustykalnym i boho. Z kolei mała monsterka = mała doniczka. Doskonale będzie wyglądać zarówno w eleganckiej, srebrnej doniczce jak i w klasycznej matowej czerni jal Do monstery warto sprawdzić Doniczka BARETTE

Monstera - tajniki uprawy

Monstera nie jest rośliną trudną w uprawie. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki w szybkim tempie będzie wypuszczać nowe liście. Nie wymaga również częstego przesadzania, gdyż jest typem rośliny, która lubi ciasne doniczki.

STANOWISKO

Najlepsze stanowisko dla monster to miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Doskonale odnajdzie się również w półcieniu. Miejsca całkowicie zacienione nie są polecane do jej uprawy, gdyż wtedy jej pędy nieładnie się wyciągają, a wzrost monstery zostaje spowolniony. Optymalna temperatura do jej rozwoju wynosi od 18-22°C, dlatego doskonale radzi sobie w warunkach domowych.
 
Monstera adasonii

PODŁOŻE

Jeżeli chcemy by nasza monstera dziurawa zdrowo rosła należy jej zapewnić specjalistyczne podłoże złożone z dobrej jakości podłoża do roślin zielonych zmieszanego z korą sosnową, chipsami kokosowymi, keramzytem i perlitem lub wermikulitem.

NAWODNIENIE

Te okazałe pnącza nie wymagają dużej ilości wody, preferują umiarkowaną wilgotność podłoża. Należy je podlewać miękką wodą i uważać na nadmiar wody w doniczce, który może doprowadzać do chorób grzybowych.

PIELĘGNACJA

By zapewnić naszej roślinie niezbędne składniki odżywcze Na rynku dostępne są nawozy w płynie, granulkach, w postaci aplikatorów czy pałeczek nawozowych. To jaki nawóz wybierzemy zależy od naszych preferencji.
 

Monstera w białej donicy

Monstera nie jest wymagająca względem wilgotności. Znosi suche powietrze, a nawet kurz, jednak warto od czasu do czasu przecierać jej liście by umożliwić lepszy dostęp powietrza i oczyścić zapchane kurzem aparaty szparkowe. Warstwa kurzu to również pożywka dla szkodników, utrudnione parowanie wody, a także ograniczone docieranie promieni słonecznych. Warto więc zwrócić na to uwagę.


Monstery to pnącza dlatego wymagają podpory. Może być nią palik lub kratka. Umożliwi to roślinie szybszy i stabilniejszy wzrost. Jako osłonki można użyć Wiklinowy Kosz.


ROZMNAŻANIE I PRZESADZANIE

Monsterę w warunkach domowych rozmnażamy poprzez ucinanie pędów szczytowych rośliny. Jest to bardzo prosta metoda polegająca na odcięciu pędu poniżej węzła i umieszczeniu go w wodzie. Następnie czekamy aż puści on korzonki i potem umieszczamy w doniczce.

Monstera rozmnażanie
 
Monstery należą do roślin, które lubują się w ciasnych doniczkach, dlatego przesadzamy je dosyć rzadko. W zasadzie robimy to dopiero w momencie kiedy korzenie zaczynają rozpychać doniczkę i z niej "wychodzić". Jedynym przypadkiem, w którym należy pamiętać o tym, by przesadzać monsterę jest moment, gdy kupujemy nowe rośliny doniczkowe. Świeżo zakupioną roślinę przesadzamy od razu do odpowiedniego podłoża. Innym przypadkiem, w którym powinniśmy przenieść roślinę do nowej doniczki jest jej przelanie. Przesadzenie rośliny może wtedy uratować jej życie. Pamiętajmy również o tym, by młode okazy przesadzać częściej, gdyż ich wzrost jest szybszy. Odpowiednia doniczka do przesadzenia młodego okazu powinna być o rozmiar większa. Fajnym rozwiązaniem może być Doniczka LILIA 300 mm

PROBLEMY Z MONSTERĄ

Do popularnych problemów występujących w uprawie monster należą choroby grzybowe. Żółte liście i brązowe plamy mogą świadczyć o tym, że naszą roślinę zaatakował grzyb. Jeżeli zobaczymy niepokojące objawy nie wpadajmy w panikę. Na rynku dostępnych mamy wiele środków ochrony roślin w tym preparatów przeciwgrzybowych (fungicydów), które skutecznie zwalczą chorobę. Pozbywamy się porażonych chorobą liści, kupujemy fungicyd i postępujemy zgodnie z instrukcja na opakowaniu.

Częstym zapytaniem, które można napotkać w Internecie są "dziwne brązowe pędy Monstery". Te "pędy" to korzenie powietrzne. Każda monstera wraz z rozwojem je wykształca. Jeżeli więc ujrzysz coś takiego u swojej rośliny, będziesz już wiedział, że to niegroźny korzeń powietrzny. Korzenie powietrzne niektórym mogą wydawać się brzydkie jednak nie ucinajmy ich, dzięki nim nasza roślina może prawidłowo się rozwijać.

Gatunki monstery

Monstera Deliciosa

Monstera Deliciosa

Najpopularniejsza i najbardziej rozpowszechniona dosłownie wszędzie odmiana! Charakteryzuje się zielonymi, sercowatymi liśćmi, które wraz ze wzrostem zyskują wcięcia i dziury. Rozrasta się bardzo szybko dorastając do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Te pnącze to klasyk pośród roślin doniczkowych!

Monstera Deliciosa Variegata
Monstera Veriegata


To kolekcjonerska odmiana popularnej Monstery deliciosa charakteryzująca się przepiękną białą wariegacją. Aby jej liście dobrze się wybarwiały należy jej zapewnić więcej światła niż w przypadku tradycyjnej monstery.

Monstera Deliciosa Thai Connstellation

Monstera Thai Constelation

Jest to niezwykle atrakcyjna i poszukiwana przez kolekcjonerów odmiana wyhodowana w tajskim laboratorium. Jest kuzynką Monstery Deliciosa Variegata. Każdy z jej liści jest wyjątkowy i posiada nieregularne białe i kremowe plamienia, które mogą występować w postaci kilku nieregularnych plam lub pokrywać nawet większą część liścia. Ta monstera wygląda naprawdę bardzo oryginalnie!

Monstera adansonii - Monstera Monkey Mask

Monstera Monkey Mask 
To druga najchętniej kupowana monstera zaraz po monsterze dziurawej. Jej nazwa wywodzi się od kształtu jej liści, które przypominają małpi pyszczek. Maksymalny wzrost jaki potrafi osiągnąć wynosi około metra. Można ją prowadzić na podporach oraz w formie zwisającej.

Monstera dziurawa cieszy się ogromną popularnością nie od dziś. Można ją spotkać praktycznie wszędzie, a jej liście stanowią modny wzór. Jest ona niekłopotliwa i łatwa w uprawie. Obecnie istnieją odmiany ozdobne ze względu na charakterystyczną wariegację takie jak Monstera Variegata i Thai Constellation. Poza monsterą dziurawą istnieją chętnie kupowana jest również odmiana o małych liściach zwana Monkey Mask. Jeżeli więc poszukujesz mało wymagających roślin zielonych do zagospodarowania swojej przestrzeni koniecznie powinieneś wybrać monsterę!


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December