Grubosz czyli popularne drzewko szczęścia

visibility1729 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Grubosz jajowaty (Crassula ovata) jest sukulentem należącym do rodziny gruboszowatych. Pochodzi z Afryki , gdzie w warunkach naturalnych dorasta nawet do 4 m tworząc gęste drzewa lub krzewy. Jego cechą charakterystyczną są grube i mięsiste liście, w których magazynuje wodę. Na całym świecie roślina ta zwana jest drzewkiem szczęścia. Powiada się, że wprowadza do mieszkania dobrą energię, a mieszkańcom zapewnia dobrobyt i dostatnie życie.

grubosz jajowaty

Kwiaty doniczkowe o małych wymaganiach

Grubosze to mało wymagające rośliny doniczkowe. Należy jedynie pamiętać by zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Grubosze umieszczamy w stabilnych doniczkachstawiamy w słonecznym miejscu. Podlewamy  umiarkowanie dopiero po przeschnięciu podłoża, pamiętając, że jest wrażliwy na nadmiar wody. Optymalna temperatura  dla grubosza to 20-25 stopni Celsjusza - idealnie więc odnajdzie się w naszym mieszkaniu. Ponadto grubosz jest całkowicie niewrażliwy na suche powietrze więc nie musimy martwić się o wilgotność powietrza w obrębie rośliny. Jak widać jego pielęgnacja nie jest skomplikowana dlatego poleca się te rośliny dla początkujących.

Grubosz czyli domowe drzewko bonsai

Z uwagi na swoją budowę i ładnie zagęszczające się pędy grubosze świetnie nadają się na drzewka bonsai. W warunkach domowych i przy odpowiedniej pielęgnacji grubosz jajowaty może dorastać do około metra wysokości, a regularnie przycinany i formowany po latach odwdzięczy się zwartym i gęstym pokrojem. Pomimo, że roślina dość wolno rośnie pod każdym miejscem cięcia wyrastają zwykle dwa nowe liście. Na efekt końcowy warto więc poczekać!

hobbit grubosz bonasi

Czego potrzeba drzewku szczęścia by pięknie i zdrowo rosło? Prawidłowa uprawa grubosza

STANOWISKO

Grubosz lubi miejsca słoneczne i znany jest jako roślina doniczkowa odporna nawet na najbardziej gorące parapety. W naturalnym środowisku występuje w pełnym słońcu jednak niektóre odmiany nie nadają się na wystawienie na bezpośrednie promienie słoneczne. Odmiany o liściach zielonych najlepiej umieścić na parapecie okna wychodzącego na wschód lub północny-wschód. Z kolei grubosze o srebrzystych liściach lubią dużo słońca. Najlepszym miejscem będzie ekspozycja zachodnia, południowo-zachodnia lub nawet południowa z oddaleniem od okna.

PODŁOŻE

Podłoże dla grubosza jajowatego powinno być przepuszczalne po to by korzenie miały dobry dostęp do powietrza. Najlepiej nada się gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów rozluźnione dodatkowo gruboziarnistym piaskiem. Luźne podłoże powoduje również szybsze parowanie wody i uniemożliwia zaleganie jej w doniczce. Do posadzenia najlepsze będą doniczki z otworami. Ponadto na ich dnie należy zrobić warstwę drenażową, która pozwoli na swobodny odpływ wody i zapobiegnie gniciu korzeni.

PODLEWANIE

Grubosz podobnie jak inne kaktusy i sukulenty nie potrzebuje częstego nawadniania.  Sukulenty podlewamy dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża.

PIELĘGNACJA

Uprawa grubosza jest prosta dlatego roślina ta doskonale nadaje się dla początkujących hodowców roślin doniczkowych. Jego pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu i można ją ograniczyć jedynie do podlewania.

PRZESADZANIE I ROZMNAŻANIE

Najlepszy termin na przesadzanie przypada wiosną. Młode rośliny przesadzamy co roku, a starsze okazy dopiero w momencie, gdy przestaną mieścić się w doniczce. Grubosz jest też rośliną łatwą do podziału. Roślinę można rozmnażać poprzez sadzonki pędowe i liściowe. Należy je pobrać wiosną lub latem i po dwóch dniach od ścięcia umieścić w suchym, świeżym podłożu. Następnie czekamy około 2-3 tygodnie i podlewamy.

PROBLEMY W UPRAWIE

Choroby dotykające tych sukulentów to te związane z ich nieprawidłową pielęgnacją, a przede wszystkim z ich przelaniem. Za mocno podlany sukulent o stale wilgotnym podłożu może cierpieć na wszelkie choroby grzybowe, których skutkiem może być osłabienie i w końcu śmierć rośliny. Najczęściej spotykane na gruboszach szkodniki to wełnowce, które mogą pojawić się w kątach liściowych lub w ziemi. Należy więc regularnie doglądać swoich roślin.

Zestawienie najciekawszych odmian  i gatunków grubosza

Grubosz jajowaty (Crassula ovata) znany również jako grubosz owalny - ciekawą odmianą tej rośliny jest Crassula ovata Sunset.

Ta odmiana nadaje się na bardzo  jasne stanowiska, a odpowiednia dawka słońca sprawia, że liście tego grubosza nabierają czerwonawych barw.

crassula ovata sunset

Crassula ovata Hobbit (uszy Shreka)  posiada charakterystyczne zróżnicowane, mięsiste liście – przeważnie wydłużone, rurkowato skręcone.

crassula ovata hobbit

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) - przypomina swym wyglądem, miniaturowe drzewko. Odmiana Curly Green ma charakterystyczne kędzierzawe liście.

grubosz drzewiasty kędzierzawy

Innym ciekawym gatunkiem jest Crassula Harmony in Green - grubosz widłakowaty. Jest on niewielkim i łatwym w uprawie sukulentem, który zachwyca ciekawą budową pędów. Czworokątne pędy są wzniesione i składają się z drobnych, dachówkowato ułożonych i przylegających do pędu liści. Rozgałęziają się na różnych wysokościach tworząc zwarte kępę.

grubosz widłakowaty

Jeśli szukasz ciekawego, mało wymagającego sukulenta - grubosz to świetna opcja!  Potrzebuje on jedynie odpowiedniego stanowiska i podlewania. A jeśli chcesz je rozmnożyć, jest to bardzo proste - wystarczy pobrać szczepkę i pozwolić jej ukorzenić się w glebie.  Z tak wieloma dostępnymi odmianami, na pewno znajdziesz taką, która przypadnie Ci do gustu. Czy próbowałeś uprawiać drzewko szczęścia? Jakimi wskazówkami mógłbyś się podzielić?Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December