Filodendron jako jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych
Filodendron (Philodendron) to roślina należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W naturalnym środowisku porasta lasy tropikalne Ameryki do wzrostu wykorzystując drzewa. Odkryto, że filodendron obejmuje ponad 700 gatunków, jednak nie wszystkie zostały jeszcze opisane. Rośliny te charakteryzują się mocnymi zielonymi liśćmi i szybkim wzrostem. Ich kwiatostany charakterystyczne są dla rodziny, z której pochodzą. Mają postać złożonej kolby wyraźnie podzielonej na kwiaty żeńskie (u nasady) i męskie (znajdujące się w górnej części kolby). Kwiatostan jest otoczony pochwą tworzącą otwartą u góry komorę z łódkowatym wydłużeniem. Roślina ta jednak nie kwitnie uprawiana w warunkach domowych.
Filodendrony pochłaniając dwutlenek węgla nie tylko produkują życiodajny tlen. Ciekawą cechą tej grupy roślin jest to, że posiadają one zdolność oczyszczania powietrza. Filodendron postawiony w mieszkaniu usuwa formaldehyd, benzen i amoniak z powietrza.
Filodendrony - rośliny doniczkowe do nowoczesnych wnętrz
Te niezwykłe rośliny przyciągają uwagę ze względu na swoje ciemnozielone lub przyzdobione kontrastującymi kolorami liście. Część odmian posiada wybarwiające się na czerwono ogonki liściowe, jeszcze inne mają długie zwisające pędy i nadają się do umieszczenia w wiszącej doniczce. Większość z nich wzrasta w tempie ekspresowym, jednak istnieje też odmiana filodendrona wyróżniająca się powolnym wzrostem. Ponadto filodendrony to rodzaj roślin niewymagających, a tajniki ich uprawy są proste do opanowania.
Filodendrony to rośliny, które pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych jak też tych urządzonych w stylu boho. Najpopularniejsze gatunki tej rośliny często były uprawiane już w czasach PRL-u także wpasują się również w starodawny klimat. Filodendron umieścić można w każdym pomieszczeniu od słabo nasłonecznionego korytarza p wilgotną łazienkę. Filodendron warto jest postawić w sypialni, gdyż ma właściwości oczyszczające powietrze. Do sypialni świetnie sprawdzą się doniczki TRIGG Zestaw 2 stojących doniczek/pojemników
Niewielkie zapotrzebowanie i łatwość w obsłudze sprawiają, że filodendrony należą do roślin chętnie wybieranych do mieszkań. Z uwagi na to hodowcy stworzyli wiele odmian tej rośliny. Najczęściej poszukiwane filodendrony to takie o ciekawie kontrastujących liściach. Doskonale wyglądają w jasnych przestrzeniach, gdzie nadają swoistego charakteru, a przyzdobione eleganckimi donicami w odcieniach srebra czy złota stworzą ekskluzywną kompozycję.
Filodendron i warunki jego uprawy
Uprawa filodendronów nie jest wielce skomplikowana. Większość z nich na podobne wymagania. W naturalnych warunkach rośliny rosną wykorzystując drzewa dlatego należy pamiętać by wyposażyć się w podporę lub kkwietnik.
STANOWISKO
Najlepszym stanowiskiem dla tej grupy roślin będzie miejsce o rozproszonym świetle i dużej wilgotności powietrza. Niektóre gatunki filodendronów wymagają większej ekspozycji na światło, zwłaszcza te posiadające jasno wybarwiające się liście.
Optymalna temperatura uprawy filodendronu wynosi od 18-25˚C, dlatego doskonale odnajdują się w warunkach domowych. Zimą najlepiej jeżeli temperatura utrzymuje się na poziomie 15-18˚C, ale nie jest to koniecznym warunkiem.
PODŁOŻE
Filodendron do zdrowego wzrostu wymaga odpowiedniego podłoża na bazie włókna kokosowego rozluźnionego perlitem, keramzytem i korą. Ziemia do filodendronów powinna być przepuszczalna, dlatego mieszanka uniwersalna jest dla nich zdecydowanie zbyt zbita i ciężka. Skład prawidłowej mieszanki podłoża do filodendronów powinien wyglądać następująco: kora, chipsy i włókno kokosowe, keramzyt, perlit i wermikulit. Pamiętajmy by po kupnie nowej rośliny od razu przesadzić ją do nowego podłoża. Taka doniczka świetnie się sprawdzi do filodendrona.
NAWODNIENIE
Wiosną i latem filodendron potrzebuje dużo wody. Podlewać należy go często ale umiarkowanie miękką wodą. Obfite podlewanie może dopuścić do przelania, którego filodendrony bardzo nie lubią. W okresie jesienno-zimowym rośliny przechodzą w stan spoczynku więc jesienią i zimą podlewanie nieco ograniczamy.
Philodendron domesticum variegata to bardzo ciekawa i trudno dostępna odmiana kolekcjonerska.
PIELĘGNACJA
Filodendrony należy zasilać nawozem do roślin zielonych w okresie ich wzmożonego wzrostu od wiosny do jesieni. Te rośliny doniczkowe należą do dosyć żarłocznych. Nieodpowiednie i zbyt mało obfite nawożenie może spowodować, że Twój filodendron będzie cierpiał np. na niedobór magnezu. Są również wrażliwe na przenawożenie dlatego wybierając sposób dokarmiania warto wybrać nawozy organiczne.
Philodendrony lubią zraszanie miękką wodą. Stosując tego typu zabieg nawadniamy roślinę dolistnie i przyczyniamy się do stworzenia jej odpowiednich warunków poprzez podniesienie wilgotności powietrza.
PRZESADZANIE I ROZMNAŻANIE
Filodendrony należy przesadzać używając specjalistycznego podłoża w momencie, gdy korzenie zaczną wydostawać się z doniczki. Roślinę umieszczamy w doniczce o rozmiar większej. Na jej dno warto wysypać keramzyt w celu umożliwienia swobodnego odpływu nadmiaru wody. Jest to szczególnie ważne, gdy nasze podlewanie kończyło się nie raz przelaniem jakiejś rośliny.
Rozmnażanie filodendronów nie jest skomplikowane i z łatwością można uzyskać nowe rośliny poprzez pobieranie sadzonek szczytowych lub pędowych z rośliny matecznej. Czystym narzędziem (użyj środków dezynfekcyjnych!) ucinamy część rośliny tak, by posiadała dwa liście i minimum jeden węzeł. Pobrane sadzonki wkładamy do wody, wilgotnego perlitu lub sphagnum by się ukorzeniły. W momencie gdy korzenie uzyskają długość kilku centymetrów umieszczamy sadzonki w odpowiednim podłożu.
PROBLEMY W UPRAWIE
Jednym z najczęściej powtarzających się problemów podczas uprawy filodendronów jest gubienie liści. Opadające liście najczęściej są efektem postawienia rośliny na zbyt ciemnym stanowisku, jej przesuszenie lub przelanie. Zaobserwować można również usychanie pędów i liści. By nasza roślina wróciła do zdrowia musimy ustalić co spowodowało miniony stan i zastosować prawidłową pielęgnację, wybrać odpowiednie dla filodendrona stanowisko, obficie podlać lub w przypadku przelania przesadzić do świeżego podłoża.
Innym popularnym problemem są pojawiające się na liściach plamy. Mogą one być wynikiem choroby grzybowej bądź plamistości obwódkowej. W takim wypadku nieuniknione jest zastosowanie środka grzybobójczego (fungicydu). Na rynku dostępna jest duża ilość tego typu preparatów, jednak jeżeli nie wiesz, który będzie najbardziej odpowiedni poproś o radę obsługę sklepu ogrodniczego - z pewnością pomogą Ci wybrać. Należy również pamiętać, by w przypadku porażenia filodendrona chorobą grzybową nie moczyć rośliny i pozbyć się chorych liści - najlepiej spalić.
Inna przyczyną pojawianie się na liściach plam może okazać się nieprawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina. Powoduje to chorobę wirusową objawiającą się w postaci licznych, zabarwionych na żółto plamek.
Najpopularniejsze gatunki i odmiany fliodendrona
Filodendron pnący (Philodendron scandens) - na zdjęciu odmiana Brasil
Jak nazwa wskazuje te odmiany filodendrona to pnącza. Doskonale wyglądają w wiszących donicach, makramach i kwietnikach. Filodendron pnący można również prowadzić przy paliku lub użyciu innych podpór. Wtedy jego liście będą rosły większe. W warunkach domowych filodendrony te dorastają do ok. metra długości a jego liście wyrastają pojedynczo na każdym segmencie łodygi. Pnące filodendrony występują w kilku popularnych odmianach takich jak Brasil, Lemon Lime czy Micans.
Filodendron podwójnie pierzasty (Philodendron bipinnatifidum)
W tych ciemnozielonych liściach posiadających charakterystyczne wcięcia można się zakochać! Dzięki temu Philodendron bipinnatifidum wygląda bardzo egzotycznie i doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu Urban Jungle. Jego piękne, pierzaste liście i pofalowana struktura stworzą w mieszkaniu fregment dżungli i z pewnością przyciągną wzrok niejednego miłośnika roślin. Bardzo ładnie wygląda w donicy MONET.
Filodendron brodawkowaty (Philodendron verrucosum)
Ten filodendron jest niezwykle atrakcyjny. Ceniony jest ze względu na oryginalne i charakterystyczne dla tej odmiany liście. Jego pięknie ubarwione ciemnozielone liście przeplatane są jaśniejszymi niczym fluorescencyjnymi prążkami. Ich powierzchnia jest welwetowa w dotyku ,a spody mają bordowy odcień. Ozdobę tej rośliny stanowią również przebarwiające się na czerwono włochate łodygi.
Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
Najczęściej spotykanym gatunkiem filodendrona jest właśnie Philodendron erubescens. Roślina ta dostępna jest w wielu odmianach, z czego duża część jest kolekcjonerska. Chociaż ma zwarty pokrój i rośnie do góry, tym czego potrzebuje ta roślina jest odpowiednia podpora. Jeżeli chcemy by nasz filodendron osiągnął pokaźne rozmiary powinniśmy zapewnić ją roślinie.
Najbardziej pożądana i ciekawa odmiana tego gatunku to obecnie Filodendron Pink Princess czyli tzw. różowa księżniczka. Charakteryzuje się ona różowym wybarwieniem liści.
Inna równie piękna to również księżniczka - tym razem biała (Philodendron White Princess).