Calathea - królowa nowoczesnych wnętrz

visibility139 Wejścia person Wstawione przez: Alicja Woroszyło list W : Rośliny

Kalatea (Calathea) inaczej zwana ostrzeszynem jest to egzotyczna roślina należąca do rodziny marantowatych (Marantaceae). W naturalnym środowisku występuje w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Wyspach Karaibskich, gdzie porasta poszycie lasów. Posiada barwne ulistnienie oparte o różne odcienie zieleni i wzniesiony pokrój dorastający do ok. 60 cm w zależności od odmiany. Walory ozdobne to liście kalatei, które charakteryzują się swoim poruszaniem się względem słońca. Wieczorem liście calathei składają się do góry, a rano otwierają. Z tego powodu kalatee zwane są modlącymi się roślinami (Prayer plants).

Clatahea orbifolia

Kalatee - kapryśne rośliny doniczkowe

Kalatea nie należy do najłatwiejszych roślin stosowanych w uprawie doniczkowej, jednak jej niezwykle dekoracyjne liście zachwycają niejednego wielbiciela roślin. Nie wymaga ona bardzo trudno osiągalnych warunków jednak nie wolno zapomnieć o podstawach. Każde zaniedbanie może doprowadzić do osłabienia rośliny, podatności na ataki szkodników i w następstwie może spowodować jej śmierć.

Uprawa i pielęgnacja tej rośliny wymaga ręki wprawionego ogrodnika, który będzie regularny i nie dopuści do zaniedbań.

Lancetowate liście i ozdobne wzory w dekoracji wnętrz

Calathee to rośliny doniczkowe, które mają niezwykle dekoracyjne liście. Nic więc dziwnego, że zyskały one tak dużą popularność i chętnie są wybierane do dekoracji wnętrz. Ich wyraziste barwy i niesamowite wzory pięknie wyglądają w jasnych przestronnych pomieszczeniach, gdzie stanowią ciekawy kontrast. Te kwiaty doniczkowe lubią towarzystwo nowoczesnych dodatków, świetnie odnajdą się również w kompozycjach roślinnych.
Dopełnienie całej roślinnej aranżacji stanowić będzie odpowiednia doniczka dobrana w zależności od wnętrza i barwy rośliny. Osłonka Ceramiczna Zdobiona

Calathea makoyana

Calathea makoyana jest odmianą niekłopotliwą polecaną początkującym hodowcom tych roślin. Odmiana White Fusion to ciekawa kolekcjonerska roślina o oryginalnie wybarwiających się liściach.


Calathea - uprawa i pielęgnacja rośliny

Gdzie postawić Kalatee?

Ostrzeszyn świetnie radzi sobie w temperaturze pokojowej. W większości gatunków wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego, niektóre odmiany, zwłaszcza te o bardziej kolorowych np. fioletowych liściach potrzebują więcej światła, najlepsze będzie miejsce o świetle rozproszonym, gdzie do rośliny docierają promienie słoneczne, ale nie bezpośrednio. Kalatei należy zapewnić stanowisko o wysokiej wilgotności z dala od źródeł ciepła, które negatywnie wpływają na jej rozwój.

Calathea medallion

Jakie podłoże dla Kalatei?


Najlepszym podłożem dla kalatei będzie mieszanka ziemi kompostowej z dodatkiem włókna kokosowego, torfu o kwaśnym odczynie oraz perlitu. Należy wystrzegać się sadzenia calathei w mieszance ziemi uniwersalnej, gdyż taki rodzaj podłoża zazwyczaj jest zbyt mało przepuszczalny i w przyszłości może doprowadzić do gnicia korzeni. Nie każda mieszanka uniwersalna ma pH o odczynie lekko kwaśnym, którego wymaga kalatea. Dodatkowo dno doniczki warto wyłożyć kamykami lub keramzytem by umożliwić swobodny odpływ nadmiaru wody, co uchroni roślinę przed przelaniem. W takim wypadku sprawdzi się Niebieska Donica Ceramiczna z Podstawką

Jak podlewać Kalatee?


Kalatee to kwiaty doniczkowe wymagające regularnego podlewania. Powinna mieć stale wilgotne podłoże, nie dawajmy więc ziemi całkowicie wyschnąć. Nie wolno jej również przelać i doprowadzić by była stale rozmoczona.

Ogólne zasady pielęgnacji

Nawożenie Calathei rozpoczynamy tak jak w przypadku większości roślin doniczkowych na początku wiosny używając nawozu do roślin zielonych. Kończymy wraz z nadejściem jesieni.
Czynnikiem, o którym nie wolno zapomnieć w uprawie kalatei jest wilgotność powietrza. W warunkach domowych zwłaszcza w okresie grzewczym powietrze jest stanowczo za suche. Poziom wilgotności powietrza powinien wynosić minimum 60%.

calathea roseoptica

Rozmnazanie Kalatei


Ostrzeszyn rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej na mniejsze sadzonki.
Na dwa dni przed planowanym podziałem przestajemy podlewać roślinę, co ułatwi później dokonanie jej podziału. Rozmnażanie jest okazją do usunięcia obumarłych fragmentów korzeni. Zbyt długie korzenie skracamy i następnie umieszczamy każdą z części w odpowiednio dobranej doniczce.

Odmiany roślin doniczkowych z grupy Calathea

Calathea zebrina i Calathea majestica

Calathea zebrina i Calathea majestica
Calathea zebrina czyli popularnie kalatea pasiasta to odmiana o niezwykle dekoracyjnych liściach układających się w pasiasty ciemnozielony wzór przepięknie kontrastujący z zieloną blaszką liściową.

Calathea majestica to dosyć popularna odmiana polecana również osobom początkującym. Jej ozdobne zielone liście posiadają jasne, kontrastujące pasiaste zdobienia, które wyglądają niczym pociągnięcia pędzlem. Zdarza się, że wierzchnią stronę blaszki liściowej pokrywa subtelny różowy rumieniec będący dodatkową ozdobą.

Calathea warscewiczii
Calathea warscewiczii

Calathea warscewiczii to unikatowa odmiana o ciemnych, atłasowych blaszkach liściowych i jasnozielonych, niemal fluorescencyjnych pręgowaniach. Ma ona wysokie wymagania, jednak jest to jedna z najpiękniejszych odmian kalatei. Ta odmiana ciekawie może się prezentować w Wiklinowej Okrągłej Osłona Natural.

Mniej kapryśne rośliny ozdobne z grupy Calathea

Słyszałeś już zapewne, że jeżeli lubisz gatunki niewymagające powinieneś poszukać sobie innej rośliny. W rzeczywistości nie istnieją rośliny bez wymagań. Każda roślina pochodzi z jakiegoś środowiska, w którym panują konkretne warunki atmosferyczne, klimatyczne i glebowe, które w uprawie należy starać się odtworzyć. Często nie da się utrzymać rośliny w "nienaruszonym stanie" przez całe jej życie. Pamiętajmy, że roślina to materiał żywy co oznacza, że nigdy nie będzie wyglądać w 100% idealnie.
Oto kilka mniej "marudnych" odmian:

Calathea crocata


Clathea CroataTa roślina doniczkowa to gatunek ozdobny przede wszystkim ze względu na swoje żywopomarańczowe kwiatostany, które wystają spomiędzy ciemnozielonych, od dołu purpurowych liści.


Calathea lancifolia i Calathea rufibarba

Calathea lancifolia i Calathea rufibarba

Calathea lancifolia to najbardziej popularna odmiana. Ma zielone lancetowate liście z ciemniejszym wzorem umieszczone na długich ogonkach liściowych. Blaszka liści jest pofalowana, a jej spód purpurowy (młode liście zyskują to ubarwienie z czasem).

Calathea rufibarba czyli kalatea falistolistna charakteryzuje się podłużnymi, dekoracyjnymi liśćmi. Liście mają barwę zieloną, u spodu są purpurowe.

Calathea musaica Network

Calathea musaica Network

Liście Calathei mają hipnotyzujący wzór, który przypomina mozaikę. Maleńkie zielono-żółte prostokąty tworzą ozdobną całość, wyglądającą niczym siatka pikseli lub skóra węża. Ciekawą kompozycję stworzy w połączeniu z Elegancką metalową donicą na stojaku.

W sprzedaży roślin doniczkowych Calathea uchodzi za kapryśną księżniczkę. Nie ma co się jednak przerażać, gdyż roślina ta do prawidłowego wzrostu wymaga stale wilgotnego podłoża i wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli dodatkowo zapewnimy jej prawidłowe stanowisko odwdzięczy nam się pięknym, bujnym wzrostem i będzie stanowiła w naszym mieszkaniu prawdziwe dzieło sztuki.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December